انجمن علمی

 • معرفی

  انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه گیلان، فعالیتهای علمی-پژوهشی خود را از سال 1386 شروع کرده است. دانشجویان علاقمند به فعالیت در این انجمن می­توانند جهت آشنایی بیشتر به بخش فعالیتهای انجمن علمی کامپیوتر مراجعه نمایند و در صورت علاقمندی با تکمیل فرم عضویت و ارسال آن عضو رسمی انجمن علمی دانشجویی گروه کامپیوتر دانشگاه گیلان شوند و در فعالیتهای علمی، پژوهشی و صنعتی شرکت نمایند
 • فرم عضویت

  دانلود کنید!
 • فعالیت­های انجمن علمی کامپیوتر

  برگزاری مسابقات ACM

  ​​​​​​​مسابقات بین المللی ACM همه ساله از سوی انجمن ماشین های محاسب (Association for Computing Machinery) و با پشتیبانی شرکتهای بزرگی چون  IBM، به عنوان یکی از مهمترین و معتبرترین مسابقات برنامه نویسی در سطح جهان برگزار می گردد. تیمهای شرکت کننده در این مسابقات، دانشجویان دانشگاههای سرتاسر جهان هستند. این تیمها برای ورود به مرحله نهایی باید در مسابقات منطقه ای شرکت نموده و جواز حضور در فینال را کسب نمایند. دانشگاه صنعتی شریف نیز متولی برگزاری یکی از مسابقات منطقه ای آسیا تا سال ۱۳۸۹ بوده است، اما پس از این سال سهمیه مسابقات منطقه ای ایران به دانشگاه تهران منتقل گردید و مسابقات سال ۱۳۹۰ به میزبانی دانشگاه تهران برگزار گردید. اما در سال 1391 مجددا دانشگاه صنعتی شریف اقدام به برگزاری این مسابقه نمود. این مسابقه منطقه ای عموما در اواخر پاییز هر سال برگزار می شود.

   

  در چنین مسابقاتی علاوه بر تسلط بر یکی از زبانهای برنامه نویسی سی، سی پلاس پلاس یا جاوا، مباحثی نظیر طراحی الگوریتم و ساختمان داده‌ها بسیار تاثیرگذار هستند.

  منابع الکترونیکی بسیاری برای آماده سازی علاقه مندان به چنین مسابقاتی وجود دارد. یکی از مشهورترین آنها که به خاطر رایگان بودن مورد استقبال بسیار نیز قرار گرفته است، کتاب الکترونیکی Art of Programming Contest نوشته احمد شمس العارفین (Ahmed Shamsul Arefin) می باشد.

  وب سایت رسمی مسابقات ACM جهانی

  http://icpc.baylor.edu

  وب سایت رسمی مسابقات ACM دانشگاه صنعتی شریف

  http://icpc.sharif.edu

  وبلاگ رسمی مسابقات ACM ، سایت تهران

  http://acm.blog.ir

  نمونه سوالات مسابقات ACM در سالهای گذشته:

  http://icpc.baylor.edu/worldfinals/problems

  http://www.karrels.org/Ed/ACM

  http://acm.student.cs.uwaterloo.ca/~acm00

  http://www.cs.oswego.edu/~mohammad/contest/f05/Problems.htm

   

  نشریه علمی-پژوهشی گروه کامپیوتر

  نشریه­ ی انجمن علمی کامپیوتر با هدف آشنایی، آموزش و تشویق دانشجویان به شرکت در فعالیت­های علمی مربوط به زمینه­های مختلف علم کامپیوتر منتشر می­گردد. علاقه­مندان به همکاری برای نشر گاهنامه­ی انجمن علمی کامپیوتر می­توانند پس از عضویت در این انجمن همکاری خود را با گروه تحریریه آغاز نمایند. همچنین اعضا می­توانند مطالب علمی و پیشنهادات خود را با پست الکترونیکی انجمن علمی که در بخش ارتباط با ما درج شده، در میان بگذارند​​​​​​​.

  کارگروه سیستم ­های نرم­ افزاری انجمن علمی کامپیوتر

  ​​​​​​​این کارگروه با هدف تامین نیازهای نرم­ افزاری موجود و افزایش توانایی ­های علمی دانشجویان در زمینه­ های مختلف پژوهشی و کاربردی به منظور مهندسی، طراحی و پیاده­ سازی نرم­ افزار ایجاد و شروع به کار کرده است. از علاقه­ مندان دعوت می­ شود پس از ثبت­ نام، فعالیت خود را در این کارگروه آغاز نمایند.

  چند نمونه از پروژه­ های نرم­ افزاری:

  • سیستم ثبت دروس دانشگاهی
  • سیستم مترجم فارسی
  • سیستم اتوماسیون دانشگاهی روی پلت­فرم موبایل
  • سیستم پرسش و پاسخ فارسی
  • سیستم خلاصه ­ساز متن
Responsive Image